Skip to content

1028-1030 Harding Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2019

Property Information

Block12
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,800
50%
Improvement Value:$230,400
50%
Total Assessment$457,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797-28.4%
2024$12,289+49.2%
2023$8,236+2.3%
2022$8,050+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5911, Page 502

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5640, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1925