Skip to content

579-581 Westminster Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block147
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,346
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,300
31%
Improvement Value:$476,200
69%
Total Assessment$693,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,343-3.3%
2024$13,798+2.8%
2023$13,424
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900