Skip to content

Pt 451-455 Union Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2018

Property Information

Block151
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,234
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
39%
Improvement Value:$377,400
61%
Total Assessment$618,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,904+28.4%
2024$9,272+2.8%
2023$9,021
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910