Skip to content

710-712 Pennsylvania Ave

Elizabeth, NJ 07201

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jan 16, 2025

Property Information

Block191
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description8 APTS
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage7,742
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
31%
Improvement Value:$876,800
69%
Total Assessment$1,276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,566+10.7%
2024$22,190+2.8%
2023$21,589
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

From: NUNEZ, OLGER H

To: JYB PROPERTIES LLC

DeedBook 6572, Page 2266Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4543, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1925