Skip to content

419-423 Walnut St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block273
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,200
43%
Improvement Value:$302,100
57%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,164-6.8%
2024$10,906+2.8%
2023$10,611
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923