Skip to content

33-35 Chilton St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1920

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 13, 2006

Property Information

Block341
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,500
35%
Improvement Value:$452,000
65%
Total Assessment$696,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,401+2.0%
2024$13,138+2.8%
2023$12,782
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 5559, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1920