Skip to content

1064-1066 Seib Ave

Elizabeth, NJ 07202

Built 1941

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 11, 2022

Property Information

Block413
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,200
55%
Improvement Value:$199,000
45%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,450-30.2%
2024$12,101+2.8%
2023$11,773
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 6470, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1941