Skip to content

909 11 Westfield Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1924

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Jun 20, 2005

Property Information

Block42
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
50%
Improvement Value:$224,400
50%
Total Assessment$449,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,646-19.3%
2024$10,718+2.8%
2023$10,427
Property History

Property Sale

Sale
$383,000
DeedBook 5512, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1924