Skip to content

412 Rosehill Pl

Elizabeth, NJ 07202

Built 1910

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block433
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
46%
Improvement Value:$148,800
54%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,322+0.8%
2024$5,280+2.8%
2023$5,137
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6236, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1910