Skip to content

843-Pt 845 Gibbons Ct

Elizabeth, NJ 07202

Built 1935

Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block445
Lot45
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,100
61%
Improvement Value:$141,100
39%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661-25.7%
2024$8,959+2.9%
2023$8,710
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935