Skip to content

752 Fairbanks St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1929

Last Sale Price
$440,500
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block461
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description4 FAMILY
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,048
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,300
27%
Improvement Value:$513,900
73%
Total Assessment$704,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,549-10.2%
2024$15,086+2.8%
2023$14,678
Property History

Property Sale

Sale
$440,500
DeedBook 6337, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1929