Skip to content

628 Green St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1919

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 2, 2011

Property Information

Block485
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,600
55%
Improvement Value:$162,000
45%
Total Assessment$359,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,919-7.5%
2024$7,480+2.8%
2023$7,278
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5890, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1919