Skip to content

1100-1108 Edgewood Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2000

Property Information

Block4
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,055
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
52%
Improvement Value:$299,100
48%
Total Assessment$623,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,988-33.1%
2024$17,915+2.8%
2023$17,430
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940