Skip to content

906 Olive St

Elizabeth, NJ 07201

Built 2008

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Mar 9, 2010

Property Information

Block565
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
27%
Improvement Value:$454,200
73%
Total Assessment$621,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,962-19.0%
2024$14,772+2.8%
2023$14,372
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5807, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2008