Skip to content

933-935 Emma St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1915
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block565
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
41%
Improvement Value:$254,100
59%
Total Assessment$433,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,342+32.7%
2024$6,286+2.8%
2023$6,116
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-000740-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6077, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1915