Skip to content

134-138 Division St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$832,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block587
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,175
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,200
23%
Improvement Value:$780,400
77%
Total Assessment$1,017,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,579-12.6%
2024$22,410+2.8%
2023$21,803
Property History

Property Sale

Sale
$832,000
DeedBook 6362, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1967