Skip to content

121 Smith St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1890

Last Sale Price
$128,750
Last Sale Date
Mar 16, 1999

Property Information

Block588
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
41%
Improvement Value:$223,600
59%
Total Assessment$381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,332-3.2%
2024$7,575+2.8%
2023$7,370
Property History

Property Sale

Sale
$128,750
DeedBook 4870, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1890