Skip to content

852 Martin St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 18, 2001

Property Information

Block591
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,539
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
46%
Improvement Value:$183,000
54%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,551-16.3%
2024$7,826+2.8%
2023$7,614
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5232, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1920