Skip to content

324 High St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1900

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block603
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,300
42%
Improvement Value:$186,800
58%
Total Assessment$324,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,236-21.6%
2024$7,952+2.8%
2023$7,736
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From: PEREZ, GERMAN

To: MCLEROY, KAMAL

Sq Ft1,280DeedBook 6573, Page 2775Recorded3/4/2025

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 6350, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1900