Skip to content

135-139 Princeton Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 2002

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 9, 2002

Property Information

Block60
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,324
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,300
36%
Improvement Value:$476,600
64%
Total Assessment$739,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,236-21.5%
2024$18,135+2.8%
2023$17,644
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5269, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 2002