Skip to content

112-116 Morristown Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1940

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 7, 2019

Property Information

Block63
Lot38
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,800
47%
Improvement Value:$312,000
53%
Total Assessment$592,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,405-19.0%
2024$14,081+2.8%
2023$13,699
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6304, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1940