Skip to content

647 Elizabeth Ave

Elizabethport, NJ 07206

Commercial

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 20, 2015

Property Information

Block641
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1 APT/1 OFFICE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$530,000
70%
Total Assessment$755,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,281+75.9%
2024$8,689+2.6%
2023$8,469
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6043, Page 582