Skip to content

526-528 Second Ave

Elizabeth, NJ 07202

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 18, 1986

Property Information

Block650
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
29%
Improvement Value:$465,600
71%
Total Assessment$655,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,614-39.8%
2024$20,964+2.8%
2023$20,396
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3459, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1973