Skip to content

724-726 Magie Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1922

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Feb 8, 2025

Property Information

Block66
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,117
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
45%
Improvement Value:$253,700
55%
Total Assessment$463,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922-15.5%
2024$10,560+2.8%
2023$10,275
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

From: PECHO,PERALTA MERCEDES A

To: PECHO-PERALTA,MERCEDES-PECHO,MIRIAM

Sq Ft2,117DeedBook 6572, Page 2568NU CodeDoubtful title (14)Recorded2/14/2025

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6063, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1922