Skip to content

454-456 E Jersey St

Elizabethport, NJ 07206

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block677
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description(1)2FAM,(1)3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,257
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
25%
Improvement Value:$567,700
75%
Total Assessment$752,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,482+30.5%
2024$11,095+2.8%
2023$10,794
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910