Skip to content

716-718 Magie Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1918

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Jul 16, 1994

Property Information

Block67
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
48%
Improvement Value:$229,600
52%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458-18.2%
2024$10,340+2.8%
2023$10,060
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4171, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1918