Skip to content

409 Elizabeth Ave

Elizabethport, NJ 07206

Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block680
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1 STORE, 2 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,309
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
24%
Improvement Value:$440,400
76%
Total Assessment$582,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,690+36.6%
2024$9,291+2.6%
2023$9,055
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6109, Page 2044