Skip to content

42 Rankin St

Elizabethport, NJ 07206

Built 1910

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block690
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,300
35%
Improvement Value:$256,100
65%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,569-5.2%
2024$7,983+2.8%
2023$7,767
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6448, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1910