Skip to content

772 74 Emerson Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1925

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Feb 16, 1990

Property Information

Block71
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
63%
Improvement Value:$115,700
37%
Total Assessment$315,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,064-38.8%
2024$9,900+2.8%
2023$9,632
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3635, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1925