Skip to content

440-442 North Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2011

Property Information

Block77
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,500
38%
Improvement Value:$366,500
62%
Total Assessment$587,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044-21.4%
2024$14,051+2.8%
2023$13,663
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925