Skip to content

30 1/2 Second St

Elizabethport, NJ 07206

Built 1900

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block786
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
33%
Improvement Value:$206,500
67%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,939-26.8%
2024$8,109+2.8%
2023$7,889
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6346, Page 2195

Property Built

Built

Year Built: 1900