Skip to content

236 Bond St

Elizabethport, NJ 07206

Built 2007

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block810
Lot7.02
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,860
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
23%
Improvement Value:$513,400
77%
Total Assessment$670,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,908-21.5%
2024$16,438+2.8%
2023$15,993
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 6439, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 2007