Skip to content

187-189 Shelley Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block8
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1FAM PASONAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,386
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,800
43%
Improvement Value:$316,400
57%
Total Assessment$559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759-19.3%
2024$13,326+24.6%
2023$10,691+2.3%
2022$10,450+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5581, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1934