Skip to content

1509 Morris Pl

Hillside, NJ 07205

Built 1924

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 18, 2012

Property Information

Block1007
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityHillside Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionFD-1 2S 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,745
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
49%
Improvement Value:$65,900
51%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,663+3.0%
2024$10,353+1.6%
2023$10,190+0.6%
2022$10,131+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From: NEWSOME, STANLEY & FAYE

To: DAUGHTRIDGE, SE

Sq Ft2,745DeedBook 5892, Page 186Recorded1/23/2012

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3556, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1924