Skip to content

1515 Munn Ave

Hillside, NJ 07205

Built 1929

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block1007
Lot69
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityHillside Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionFD-1 1 1/2S 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,353
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
44%
Improvement Value:$65,000
56%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,540+3.0%
2024$9,263+1.6%
2023$9,117+0.6%
2022$9,064+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3625, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1929