Skip to content

62 Wilder St

Hillside, NJ 07205

Built 1950

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Oct 3, 2014

Property Information

Block1707
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityHillside Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionBD-1 1S 1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,032
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
35%
Improvement Value:$125,400
65%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,846+3.0%
2024$15,385+1.6%
2023$15,143+0.6%
2022$15,055+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From: LOWELL, GEORGE, LOWELL, GEORGE

To: BUGLIANI, LIA & RICHARDSON, CINZIA, BUGLIANI, LIA & RICHARDSON, CINZIA

Sq Ft3,032DeedBook 6026, Page 9Recorded10/9/2014

Property Sale

Sale
$505,000

From: INFANTE, ROLANDO & MARIA

To: LOWELL, GEORGE

Sq Ft3,032DeedBook 5602, Page 407Recorded8/31/2006

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 3446, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1950