Skip to content

1534 Franklin St

Hillside, NJ 07205

Built 1929

Last Sale Price
$85,100
Last Sale Date
May 19, 2010

Property Information

Block313
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityHillside Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
DescriptionFD-1 2S
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
40%
Improvement Value:$42,700
60%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,901+3.0%
2024$5,729+1.6%
2023$5,639+0.6%
2022$5,606+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,100

From: FEDERICO,GREGORY, EXC.

To: MONTGOMERY,CLARA

DeedBook 5818, Page 29NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/4/2010

Property Built

Built

Year Built: 1929