Skip to content

1047 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1997
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block101
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
97%
Improvement Value:$1,100
3%
Total Assessment$37,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,658+2.2%
2024$2,600-1.0%
2023$2,627+0.5%
2022$2,613+0.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 3748, Page 93