Skip to content

929 Middlesex St

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2018

Property Information

Block105
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class25
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
45%
Improvement Value:$41,300
55%
Total Assessment$75,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,281+2.2%
2024$5,165-1.0%
2023$5,219+0.5%
2022$5,191+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954