Skip to content

610 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1934

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 3, 2003

Property Information

Block109
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
41%
Improvement Value:$62,900
59%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+2.2%
2024$7,353-1.0%
2023$7,428+0.5%
2022$7,389+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 5360, Page 46Recorded3/7/2003

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 5351, Page 262NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1934