Skip to content

209 Hagel Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Apr 18, 1974

Property Information

Block10
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
46%
Improvement Value:$50,000
54%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,262+2.3%
2024$6,119-1.1%
2023$6,185+0.6%
2022$6,151+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 3001, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1927