Skip to content

514 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2008

Property Information

Block110
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
41%
Improvement Value:$67,000
59%
Total Assessment$114,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052+2.2%
2024$7,875-1.0%
2023$7,957+0.5%
2022$7,914+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955