Skip to content

406 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1947

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block111
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
44%
Improvement Value:$56,800
56%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,088+2.2%
2024$6,933-1.0%
2023$7,005+0.5%
2022$6,967+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6395, Page 2660Recorded1/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6360, Page 234Recorded2/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1947