Skip to content

912 Bergen Ave

Linden, NJ 07036

Built 1987

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block113
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,017
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
29%
Improvement Value:$112,200
71%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,111+2.2%
2024$10,867+3.2%
2023$10,535+0.5%
2022$10,479+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,017DeedBook 6423, Page 2038Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,017DeedBook 6327, Page 365Recorded6/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$361,000

From:

To:

Sq Ft1,017DeedBook 5644, Page 839Recorded4/19/2007

Property Sale

SaleMulti
$257,187

From:

To:

Sq Ft1,017DeedBook 5547, Page 709Recorded11/28/2005

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 4326, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1987