Skip to content

207 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block128
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
37%
Improvement Value:$79,700
63%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+2.2%
2024$8,749-1.0%
2023$8,839+0.5%
2022$8,792+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,357DeedBook 6326, Page 68Recorded6/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,357DeedBook 6169, Page 244NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957