Skip to content

724 E St George Ave

Linden, NJ 07036

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block131
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,032
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
31%
Improvement Value:$143,800
69%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,704+2.2%
2024$14,382-1.0%
2023$14,530+0.5%
2022$14,453+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 3578, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1951