Skip to content

716 E Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block141
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
32%
Improvement Value:$92,100
68%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,571+2.2%
2024$9,361-1.0%
2023$9,458+0.5%
2022$9,407+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 6325, Page 2483NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4160, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1957