Skip to content

723 Bergen Ave

Linden, NJ 07036

Built 1952

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Sep 28, 1983

Property Information

Block142
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
46%
Improvement Value:$59,300
54%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,415+2.3%
2024$7,247-1.1%
2023$7,324+0.6%
2022$7,284+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 3335, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1952