Skip to content

201 Mc Candless St

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 29, 2011

Property Information

Block143
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
43%
Improvement Value:$62,300
57%
Total Assessment$109,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,721+2.2%
2024$7,552-1.0%
2023$7,630+0.5%
2022$7,589+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 5880, Page 230NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/5/2011

Property Sale

SaleMulti
$144,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 5146, Page 246Recorded7/24/2001

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 4263, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1953