Skip to content

1511 Bower St

Linden, NJ 07036

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block147
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description1A-2S-2G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,535
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
31%
Improvement Value:$102,500
69%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+2.2%
2024$10,214-1.0%
2023$10,319+0.5%
2022$10,264+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$352,000

From:

To:

Sq Ft2,535DeedBook 6148, Page 850NU CodeTitle correction (4)Recorded10/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$133,000

From:

To:

DeedBook 5667, Page 235Recorded8/15/2007

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 3413, Page 748